top of page
Patlaç Valf

Patlaç Valf

Patlaç Valf

Patlaç Valf

Patlaç Valf

Patlaç valf ismi, hava şoklama anlamına gelmektedir. Basınçlı havanın belirli zaman aralıklarında hızlı bir şekilde boşaltarak, hava darbeleri oluşturması istenen sistemler için geliştirildiği için Patlaç valf denmiştir.

   Patlaç valfler genellikle Çimento, Seramik, Boya, Yem Termik santraller, Beton santralleri, Deterjan, Can, Demir Çelik Sanayiinde jet filtreler de (Torbalı Filtre) biriken tozları silkeleme veya bunkerlerde biriken toz maddelerin katılaşmasını önlemek amacıyla kullanılır.

Diğer iki yollu selenoid valflerin benzer çalışma prensibine sahip olan patlaç solenoid valfler bir farkla giriş ve çıkış bağlantıları 90 derece açı oluşturmaktadır. Bu nedenle de havayı darbe (şok) şeklinde gönderme özelliği vardır. Enerji verildiğinde normalde açık konuma geçer ve basınçlı hava darbesini çok kısa bir süre darbe şeklinde verir. Enerji verilmeye devam edilse bile gecirgenlik darbe şeklinde devamlı değildir. Bu sebeple kısa süreli ve belirli aralıklarla enerji verilerek görev yaptırmak daha fonksiyoneldir.

 

    PATLAÇ SOLENOİD VALFLERİ, genellikle Çimento, Seramik, Boya, Yem Termik santraller, Beton santralleri, Deterjan, Can, Demir Çelik Sanayiinde jet filtreler de (Torbalı Filtre) biriken tozları silkeleme veya bunkerlerde biriken toz maddelerin katılaşmasını önlemek amacıyla kullanılır. 

bottom of page